Novinarska mreža osuđuje napad na ekipu A1 u Skoplju i poziva na solidarnost sa kolegama u Makedoniji

Regionalna neformalna inicijativa Novinarska mreža najoštrije osuđuje fizički napad na ekipu makedonskog portala A1 u Skoplju i zahteva oštru i brzu reakciju države, efikasno policijsko i sudsko procesuiranje, kao i adekvatnu reakciju međunarodne zajednice i međunarodnih organizacija.

Učesnici nacionalističkog protesta pod nazivom „Za ujedinjenu Makedoniju“ nasrnuli su na ekipu portala A1 i novinarima naneli fizičke povrede. Novinari su prevezeni u Urgentni centar, gde im je ukazana medicinska pomoć.

Podsećamo da je medijska situacija u Makedoniji sve lošija, da su naše kolege koje profesionalno obavljaju svoj posao izložene konstantnim pretnjama i pritiscima i ugrožen im je fizički i profesionalni integritet.

Makedonija je iz godine u godinu sve niže na skali medijskih sloboda, a 2016. u izveštaju organizacije Freedom House o slobodi medija, iz grupe delimično slobodnih svrstana je u grupu neslobodnih zemalja.

Među razlozima ovog pada su obelodanjivanje masovnog i nelegalnog prisluškivanja novinara koje je sprovodila Vlada, korupcionaške veze između funkcionera i vlasnika medija, kao i povećan broj pretnji i napada na medijske radnike.

Novinarska mreža solidarno stoji uz svoje kolege sa A1 i ostalih nezavisnih medija u Makedoniji, a pozivamo, zajedno sa dole potpisanim kolegama i druge novinare i javne ličnosti iz regiona da osude ovaj incident.

Boris Dežulović (Hrvatska)
Vukašin Obradović (Srbija)
Shkelqim Hysenaj (Kosovo)
Borjan Jovanovski (Makedonija)
Boro Kontić (BiH)
Olivera Slavnić (Crna Gora)
Brankica Petković (Slovenija)
Jeta Xharra (Kosovo)
Tamara Skrozza (Srbija)
Eldin Hadžović (BiH)
Petra Lesjak Tušek (Slovenija)
Saša Ćirić (Srbija)
Boris Pavelić (Hrvatska)
Jadranka Kostova (Makedonija)
Una Hajdari (Kosovo)
Matej Zwitter (Slovenija)
Eldin Karić (BiH)
Ladislav Tomičić (Hrvatska)
Sloba Georgiev (Srbija)
Imer Mushkolaj (Kosovo)
Ana Benačić (Hrvatska)
Nedim Sejdinović (Srbija)
Igor Spaić (BiH)
Erjonë Popova (Kosovo)
Norbert Šinković (Srbija)
Predrag Lucić (Hrvatska)
Syzana Firza – Puka (Kosovo)
Aco Kambramov (Makedonija)
Miodrag Sovilj (Srbija)
Lum Ademi (Kosovo)
Lura Limani (Kosovo)
Aleksandar Trifunović (BiH)
Albulena Sadiku (Kosovo)
Elvir Padalović (BiH)
Petar Vidov (Hrvatska)
Bekim  Muhaxheri (Kosovo)
Sanja Kljajić (Srbija)
Aleksandar Manasiev (Makedonija)
Špela Stare (Slovenija)
Naser Sertolli (Kosovo)
Bojan Cvejić (Srbija)
Visar Prebreza (Kosovo)
Paulina Nushi (Kosovo)
Branka Dragović Savić (Srbija)
Đorđe Krajišnik (BiH)
Amire Qamili (Kosovo)
Marina Radenković (Srbija)
Kushtrim Kadriu (Kosovo)
Larisa Ranković (Srbija)
Maria Cheresheva (Bugarska)
Adelina Ahmeti (Kosovo)
Natalija Ostojić (Srbija)
Elvira M. Jahić (BiH)
Ana Brakus (Hrvatska)
Kaltrina Hoxha (Kosovo)
Astrit  Perani (Kosovo)
Dušan Komarčević (Srbija)
Vanessa Čokl (Slovenija)
Jeton Ispahiu (Kosovo)
Atanas Kirovski (Makedonija)
Iva Martinović (Srbija)
Arian Hyseni (Kosovo)
Tamara Opačić (Hrvatska)
Gordana Andrić (Srbija)
Lawrence Marzouk (UK)
Arbana Xharra (Kosovo)
Maja Živanović (Srbija)
Zoran Andonovski (Makedonija)
Kaltrina Rexhepi Dragusha (Kosovo)
Dragana Žarković Obradović (Srbija)
Mašenjka Bačić (Hrvatska)
Jeton Ispahiu (Kosovo)
Ilir Gaši (Srbija)
Arian Hyseni (Kosovo)
Ema Krstić (Srbija)
Astrit  Perani (Kosovo)
Damir Kundić (Hrvatska)
Ermal Gashi (Kosovo)
Danka Derifaj (Hrvatska)
Përparim Isufi (Kosovo)
Maja Jovanovska (Makedonija)
Predrag Blagojević (Srbija)
Saša Kosanović (Hrvatska)
Deniz Sllovinja (Kosovo)
Jelena Veljković (Srbija)
Jerko Bakotin (Hrvatska)
Arben Qirezi (Kosovo)
Jovana Gligorijević (Srbija)
Durim  Shala (Kosovo)
Ilko Ćimić (Hrvatska)
Mladen Cadikovski (Makedonija)
Valdet Salihi (Kosovo)
Lada Vučenović (Srbija)
Marian Chiriac (Rumunija)
Doruntina Baliu (Kosovo)
Kalina Simić (Srbija)
Hrvoje Šimičević (Hrvatska)
Nidžara Ahmetašević (BiH)
Mladen Velojić (Srbija)
Plator Gashi (Kosovo)
Ana Novaković (Srbija)
Shkodran Nikçi (Kosovo)
Branko Gerovski (Makedonija)
Miloš Živanović (Srbija)
Biljana Žikić (Slovenija)
Biljana Sekulovska (Makedonija)
Aleksandar Đorđević (Srbija)
Ivor Fuka (Hrvatska)
Faith Joell Bailey (Kosovo)
Dragana Sretenović (Srbija)
Petar Subotin (Srbija)
Petrit Kryeziu (Kosovo)
Tanja Maksić (Srbija)
Davor Konjikušić (Hrvatska)
Ivan Angelovski (Srbija)
Naim Krasniqi (Kosovo)
Hilma Unkić (BiH)
Anamari Repić (Kosovo)
Maja Nikolić (Srbija)
Saška Cvetkovska (Makedonija)
Naser Fejza (Kosovo)
Dušica Tomović (Crna Gora)
Kreshnik  Gashi (Kosovo)
Sanja Sovrlić (Kosovo)
Žarka Radoja (Srbija)
Jelena Svirčić (Hrvatska)
Preparim Isufi (Kosovo)
Natalija Zaba (Srbija)
Melisa Skender (Hrvatska)
Qëndresë Mustafa (Kosovo)
Gordana Igrić (Srbija)
Predrag Petrović (Makedonija)
Goran Borković (Hrvatska)
Jelena Ćosić (Srbija)
Jernej Kaluža (Slovenija)
Sidki Ibrahimi (Kosovo)
Nataša Škaričić (Hrvatska)
Zana Cimili (Kosovo)
Milica Bogdanović (Crna Gora)
Selvedin Avdić (BiH)
Dinko Gruhonjić (Srbija)
Viktor Ivančić (Hrvatska)