Bazar Gostoljubnosti
Bazar Gostoljubnosti

Bazar Gostoljubnosti

bazar gostoljubnostirazstava logotipov, projekcija dokumentarnih filmov,
predstava gledališča senc, branje manjšinske
književnosti, koncert elektro-pop dua TI

Bazar gostoljubljnosti je zaključni dogodek projekta GOST “Gostoljubnost kulture – kultura gostoljubnosti” Srbskega kulturnega centra Danilo Kiš, na katerem so, ob obilju spremljevalnega programa, predstavljeni dosežki usposabljanja manjšin na področju promocije manjšinske organizacije, kulturnega dogodka in umetniškega produkta, oziroma manjšinskih kultur nasploh. Projekt financirata Evropski socialni sklad in Ministrstvo za kulturo RS.

O programu:
17:00–18:00
Preddogodek: Predstava “Žalostna in veličastna zgodba o Sotiriji Belu”, Gledališče senc SKCDK

Predstava v ospredje postavi grško pevko rebetske glasbe, izjemnega glasu in ustvarjalnosti, Sotirijo Belu, ki je bila znana po svojem antifašističnem angažmaju in odprti lezbični seksualnosti, kot tudi po razuzdanem življenju. Posnetki petja in glasbe Sotirije Belu, pristna tehnika grškega gledališča senc, prilagojenega slovenskemu okolju, skozi igro pripadnikov in pripadnic srbske in hrvaške manjšine v Sloveniji ustvarjajo pravo vzdušje uživanja v kulturni raznolikosti. Predstava je imela premijero na Festivalu Rdeče Zore v Ljubljani leta 2012. Igrajo: Svetlana Slapšak, Biljana Žikić, Tamara Raftović Loštrek, Irena Vujčić Pavlović, Goran Jakovac, Ognjen Radivojević in Sandi Mavrič.

18:00–19:00
Preddogodek: Branje poezije in proze iz “Antologije sodobne manjšinske in priseljenske književnosti v Sloveniji, Iz jezika v jezik” v izdaji Društva slovenskih pisateljev

Prva antologija sodobne manjšinske in priseljenske književnosti v Sloveniji Iz jezika v jezik (gl. ur. Lidija Dimkovska) prinaša različne literarne glasove 34 avtorjev, ki pišejo tudi ali samo v svojem maternem jeziku. Svojo poezijo, ki je zastopana v Antologiji, bo bral pesnica Nataša Kupljenik, objavljene dele svoje proze bo prebral pisatelj Ivan Antić.

19:00–20:30
Glavni dogodek Bazara: Odprtje razstave logotipov, podelitev diplom udeležencem usposabljanja ter projekcija dokumentarnih filmov, ki so nastali tekom usposabljanja za promocijo kultur manjšin na projektu GOST

Razstava bo prikazala izbrane vizualne rešitve za promocijo manjšinskih kultur udeleženk in udeležencev usposabljanja na projektu GOST. Večinoma gre za predlagane logotipe za promocijo oddaje Kontrola leta, edine radio oddaje v srbskem jeziku v Sloveniji, ki je na sporedu Radia Študent od leta 2012. Vizualne rešitve so nastale pod mentorsko taktirko Mojce Janže Tomažič. Po odprtju razstave ki bo na ogled do 29. avgusta, sledi ogled projekcije dokumentarnih filmov, ki so jih naredili udeleženci in udeleženke usposabljanja za dokumentarni film pod mentorsko taktirko Roberta Šabca in Mitje Božiča: “SKC Danilo Kiš”, “Žena ženi”, “Dobro življenje”, “Gledališe senc” in več trailerjev.

20:30–22:00
Spremljevalni dogodek: koncert skupine TI (Beograd, Srbija)

Ilija Duni in Trajče Nikolovski, oba makedonskih korenin, sta svoj kreativni potencial združila v stavbi BIGZ-a v Beogradu leta 2012, kjer se je rodil duo Ti. Trajče na elektronskem bobnu in Ilija na kitari in “synth basu”, oba na vokalu, vadita in ustvarjata v Dunijevi dnevni sobi. Lani sta objavila svoj prvi EP z naslovom Koliko Dana, letos pa prvi album Vidimo Se, s katerim osvajajo koncertne odre na območju celotne nekdanje Jugoslavije. Ilija je pred tem deloval v zasedbah Petrol in Meatmarket, Trajče pa v White Noise In A White Room ter Čistilište. Glasba skupine Ti je izpolnjena z zasanjanimi melodijami Dunijeve kitare, polna prijetnih bas delov na sintu, z izjemnim dvoglasjem in enostavnimi hipnotičnimi besedili ter Trajčetovimi ritmi, ki prevzemajo in ustvarjajo prijetno vzdušje lenobnega deževnega popoldneva ali poznega zbujanja v dnevu brez preveč obveznosti.

O projektu GOST “Gostoljubnost kulture – kultura gostoljubnosti”
Projekt GOST vpelje koncept gostoljubnosti – srečanja, dotika, mešanja in komuniciranja različnih manjšinskih kultur – kot krovni pojem različnih postopkov, uporabnih veščin in strategij, ki spodbujajo raziskovanje lastne in skupinske kulturne identitete ter razvijanje državljanske samozavesti in suverene medkulturnosti. Gostoljubnost se navezuje na interkulturalnost/medkulturalnost, ki za razliko od koncepta strpnosti v kulturi, ki se nanaša le na sprejemanje in spoštovanje drugih kultur, spodbuja medkulturno komunikacijo in interakcijo, predpostavlja odprtost in dostopnost manjšinskih kultur ter dovzetnost za medkulturne vplive. Tako gostoljubnost odpira dvosmerno komunikacijo, v smislu ponudbe kulturnega bogastva ranljivih skupin in v smislu gostoljubnosti dominantne kulture. GOST poskuša vpeljati inovativni nastop na trgu kulturne produkcije, ki zajema: namesto pričakovane stereotipizirane ponudbe, ki se ujema z mainstream stereotipi in z idejami o fiksirani tradiciji, nove podobe interesov manjšinskih skupin in skupinskih povezav v novem konceptu nesnovnega materialnega izročila; nove medsebojne povezave ranljivih skupin v smislu izmenjave in skupnega nastopa (gostoljubnost); inovativno in medkulturno ustvarjalnost, posebej na področju scenske umetnosti in medijske prisotnosti, ter nove tehnike in strategije kulturnega menedžmenta: povezovanje veščin, znanj in ponudbe kulturnih dobrin, ki še niso prepoznane kot take – prakse vsakdanjika, protikrizna iznajdljivost, kulturna emancipacija … Od junija 2013 do avgusta 2014 so potekale delavnice, ki so razvijale spretnosti, znanja in veščine predstavljanja, uveljavljanja in vmestitve manjšinskih kultur v širše kulturno okolje. Skozi teoretične delavnice o konceptu gostoljublja, prek praktičnih delavnic o pisanju promocijskega besedila in oblikovanja vizualne identitete vse do delavnic o izdelovanju dokumentarnega filma na projektu smo poskušali ustvariti platformo za pripadnike in pripadnice manjšin za realizacijo lastne ustvarjalnosti in razširjanje polja zaposljivosti v kulturi in NVO-področju. Skrbno izbrane veščine in tehnike z izkoriščanjem medijev pripomorejo k razvijanju možnosti za ohranjanje in predstavljanje lastne kulture, spoznavanju in razumevanju drugih kultur, premagovanju predsodkov in getoiziranosti, boljšem sodelovanju z drugimi

Kratko: Na Bazarju gostoljubljnosti, zaključnem dogodku projekta GOST “Gostoljubnost kulture – kultura gostoljubnosti” Srbskega kulturnega centra Danilo Kiš, ki je potekal 25. avgusta 2014 v klubu Daktari v Ljubljani, so predstavljeni dosežki usposabljanja manjšin na področju promocije manjšinske organizacije, kulturnega dogodka in umetniškega produkta, oziroma manjšinskih kultur nasploh. Prikazani so dokumentarni filmi nastali na avdio-vizualnih delavnicah in razstava logotipov, ki so nastali na delavnicah vizualnog oblikovanja. Projekt je financiral Evropski socialni sklad in Ministrstvo za kulturo RS. Spremljevalni dogodki so bili: predstava Gledališča senc SKC Danilo Kiš, predstavljanje “Antologije sodobne manjšinske in priseljenske književnosti v Sloveniji, Iz jezika v jezik” v izdaji Društva slovenskih pisateljev ter koncert beograjskega elektro-pop dua TI.