„Kdo neki tam piše?“ z Ivano Đilas in Ano Lasić je bil skoraj prekratek za vsa lucidna vprašanja Selme Skenderović in radovednost občinstva.
𝐀𝐧𝐚 𝐋𝐚𝐬𝐢ć je scenaristka in dramatičarka. Diplomirala je iz dramaturgije leta 1999 na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu, kjer je delala kot dramaturginja in kritičarka. Njen prvi igrani film Ruševine (z Janezom Burgerjem) je prejel nagrado za najboljši slovenski film na Festivalu slovenskega filma 2004 ter številne druge ugledne nagrade na mednarodnih festivalih. Napisala je scenarij za TV-film Angela Vode, premierno predvajan na RTV Slovenija. Leta 2022 je pri JSKD izšla njena knjiga Intuitivna scenaristika.

𝐈𝐯𝐚𝐧𝐚 Đ𝐢𝐥𝐚𝐬 je bila rojena leta 1976 v Beogradu, od 1999 živi in ustvarja v Sloveniji. Je gledališka režiserka, pisateljica in publicistka. Režirala je okrog petdeset raznovrstnih predstav v različnih slovenskih gledališčih in jih zaznamovala s svojo prepoznavno poetiko. Za svoje delo v gledališču je prejela več nagrad. Napisala je odmeven roman Hiša in svojevrstno zbirko avtobiografskih esejističnih zgodb z naslovom A si lahko vsaj enkrat tiho.

Pogovor je potekal od njunih začetkov v Ljubljani, ko sta prišli iz Beograda in potrkali na vrata Janeza Pipana, takratnega direktorja Drame, pa vse do danes, ko sta uveljavljeni ustvarjalki v Sloveniji.
Iskreno in neposredno sta spregovorili o tem, kaj pomeni selitev v novo državo in kako, kdaj ter zakaj ta nova država postane dom. O ustvarjanju, za katerega ni bližnjic in ni izgovorov. O priseljenstvu — odkrito in pogumno.
Ivani Đilas smo čestitali ob imenovanju za direktorico SNG Drame v Ljubljani.
Zahvaljujoč Ratku Stojiljkoviću bo cel večer kmalu na voljo na našem YouTubu!
Za izvrstno fotografijo je poskrbela Kristina Bursać.
Hvala vsem za navdihujoč večer!
Cikel poteka v koprodukciji Kulturni center „Danilo Kiš“ in Cankarjev dom. Podpira Mestna občina Ljubljana.




















