1.1.2023-31.12.2024
Sofinancira Evropska Unija skozi program Ustvarjalna Evropa.
Glavni cilj projekta »Njena zgodba je tudi tvoja zgodba – univerzalne vrednote evropske ženske književnosti« je širjenje ženske izkušnje (her story) in ženske zgodovine (herstory), saj to zagotavlja prihodnost ženske literature in žensk v literaturi.
V okviru projekta bomo prevedli, izdali, distribuirali in promovirali 6 nagrajenih knjig (iz Albanije, Irske, Norveške, Češke, Francije in Madžarske), ki so primeri univerzalnih literarnih vrednot in so jih napisale ženske. Dominantna tema vseh knjig je odnos mati-hči, podteme pa artikulirajo glavne probleme sodobne družbe: težave LGBT skupnosti, nasilje v družini, odraščanje v politično represivni družbi, vojne, geneza pisateljice.
Pomemben cilj je tudi vključevanje mladih, kar projekt izvaja s temami (odraščanje), s posebej oblikovanimi promocijami, ki mladim pokažejo, da literatura ni »nekaj dolgočasnega«, ter z organizacijo regijskih delavnic, namenjenih ustvarjanju bodočih literarnih strokovnjakov, sposobnih prepoznati univerzalne vrednote v ženski literaturi.
Naše sporočilo »njena zgodba je tudi tvoja zgodba« prestopa meje, saj projekt vključuje regionalno sodelovanje in promocijo, ki združuje partnerje in pridružene partnerje iz šestih držav: Srbije, Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Črne gore in Severne Makedonije okoli skupnega cilja – povečati prepoznavnost ženske književnosti in ustvariti senzibilnost za prepoznavanje in sprejemanje njenih vrednot, saj morajo biti vrednote ženske književnosti vključene v korpus univerzalnih literarnih vrednot.
Predlagani projekt prispeva k raznolikosti literature v ciljnih državah in transnacionalnemu kroženju, spodbuja sodelovanje med avtorji, prevajalci in založniki ter obravnava medsektorska vprašanja. Distribucijska strategija zagotavlja širok in enostaven dostop do del bralnemu občinstvu, promocijska strategija pa prispeva k širjenju in obnavljanju občinstva.
Vodja konzorcija je Izdavačka kuća Štrik Beograd, partnerja sta: Naratorium Sarajevo in Kulturni center Danilo Kiš Ljubljana. Pridruženi partnerji: KULTURTREGER UDRUGA ZA PROMICANJE KULTURA Croatia, HELSINKI COMMITTEE FOR HUMAN RIGHTS OF REPUBLIC OF MACEDONIA, KOMBINAT NVO KOMBINAT MEDIJA Montenegro, Portal Strane Udruženje književnika Strane Bosnia and Hercegovina, Booksa Zagreb, Normalizuj Podgorica, Bookvica Belgrade.
Podcast lahko poslušate tukaj.
https://www.facebook.com/skc.danilokis
https://www.facebook.com/skcdk
https://www.instagram.com/kcdanilokis