Pred tremi leti je Srbski kulturni center Danilo Kiš na Radiu Študent začel oddajo Kontrola leta (Nadzor nad poletom) v srbskem jeziku, ki je na sporedu vsako drugo soboto.
Od Harisa Džinovića do EKV-ja
Tako kot pri vsaki drugi oddaji so se tudi oni morali vprašati, kdo je njihova ciljna skupina. Voditeljica oddaje, ki ima tudi doktorat iz medijskih študij, dr. Biljana Žikić, pravi: “Ustvarjam program za srbsko skupnost, toda kaj je srbska skupnost? To ni neka homogena množica, to so ljudje kot vsi drugi, z različno izobrazbo, različnimi poklici, socialnimi statusi, kulturnimi preferencami. Nekdo, ki je Srb v Sloveniji, rad posluša Harisa Džinovića, nekdo drug Ekaterino Veliko, nekdo tretji nekaj tretjega.” Zato se zavedajo, da z enourno oddajo, ki je v programu dvakrat na mesec, vseh okusov ne morejo zadovoljiti.
Vloga manjšinskih medijev
Spoprijemajo se tudi z vprašanjem, kaj je vloga manjšinskega medija: “Kaj moramo mi kot manjšinski medij početi? Naj si najdemo svoj kotiček in minimalni denar, kjer si bomo oblekli narodne noše in peli in plesali in nihče se ne bo oziral na nas? Ali pa moramo biti del večinskega medijskega prostora in prepoznani kot neka prednost. Menim, da moramo biti aktualni. Zdaj prihajajo begunci, v tem trenutku ne moremo peti in plesati, če na Balkanu vlada kaos,” pove Žikićeva.
Srbska oddaja s podporo Srbije
Manjšinski mediji bi tako lahko dobro dopolnjevali osrednje medije, še posebej v kriznih razmerah, saj imajo pogosto boljši pristop do virov informacij in svojo mrežo ljudi na terenu. Toda za resnejši razvoj v tej smeri ovira pomanjkanje sredstev. “Težava je seveda financiranje, ki se nikakor ne uspe ustaliti. Letos nas financira samo zunanje ministrstvo Republike Srbije oziroma Urad za izseljence in ministrstvo za kulturo Srbije,” pove Žikićeva.
Prilog v celoti