Opolnomočenje žensk na trgu dela: medijska kampanja za boljše informiranje, izobraževanje in aktivnejšo vlogo žensk
Opolnomočenje žensk na trgu dela: medijska kampanja za boljše informiranje, izobraževanje in aktivnejšo vlogo žensk

Opolnomočenje žensk na trgu dela: medijska kampanja za boljše informiranje, izobraževanje in aktivnejšo vlogo žensk

radnezene tnProjekt je financiran s strani Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije v okviru Mednarodnega razvojnega sodelovanja od 1.10.2014 do 30.9.2016. Izvajalec projekta je Srbski kulturni center Danilo Kiš iz Ljubljane ter partnerja na projektu: Peščanik iz Beograda in S.T.R.I.K.E. iz Novega Sada. Problem, ki ga projekt obravnava je diskriminacija žensk na trgu dela v Srbiji.

Kljub zakonom in institucijam v Srbiji, ki se ukvarjajo s preprečevanjem in kaznovanjem diskriminatornih praks na trgu dela ter kljub temu, da obstaja Nacionalna strategija za enakost spolov in državni organi (Poverenik za zaštitu ravnopravnosti), pa zadnje raziskave (“Diskriminacija žena na tržištu rada u Srbiji” – Viktimološko društvo Srbije, Beograd 2012) in statistični podatki Republičkog zavoda za statistiku i Nacionalne službe za zapošljavanje Republike Srbije (Anketa o radnoj snazi 2010, 2011) kažejo, da je diskriminacija žensk na trgu dela narasla na kar 57,7%. To pomeni, da je bila vsaka osma od desetih zaposlenih žensk žrtev diskriminacije. Omenjena raziskava kaže, da se najbolj pogoste oblike diskriminacije nanašajo na privatno življenje, nacionalno pripadnost, fizični izgled, manjše plače, možnosti napredovanja, spolno nadlegovanje in mobing. Najpogostejše žrtve diskriminacije so ženske zaposlene v zasebnem sektorju, prekerne delavke, honorarne delavke in delavke na črno. Še posebej pa so ogrožene invalidke, nosečnice, porodnice, ženske s podeželja in Rominje.

Osnovni cilj projekta je, da ženskam v Srbiji ponudi celostno informiranje in izobraževanje ter neposredno pravno in psihološko pomoč za krepitev njihove aktivnejše vloge v prepoznavanju in prijavljanju diskriminacije. Projekt ima namen neposredno vplivati na izboljšanje položaja žensk tako na delovnem mestu, kot tudi pri iskanju zaposlitve ter pri samostojnem podjetništvu, kar posledično pripomore zmanjšanju diskriminacije na trgu dela. Na drugi strani pa medijska kampanja pomeni čimbolj učinkovito informirati širšo javnost o problemu in pozvati institucije, ki se ukvarjajo s pravicami žensk k novim metodam reševanja problematike. Namen projekta je tudi formiranje mreže ženskih organizacij v Srbiji in EU z ciljem skupnega delovanja.

Ključni rezultati projekta:

-Spletni portal: www.radnezene.org

-Povezovanje in mreženje ženskih organizacij iz Srbije in Slovenije.

-Štiri radijske oddaje, ki so dostopne na www.radnezene.org

-Dokumentarni film »Iza muškaraca«, dostopen na www.radnezene.org

-Organizacija in izvedba okroglih miz v Subotici, Kragujevcu in Novem Sadu; poročila z okroglih miz lahko pogledate na www.radnezene.org

-Priročnik za informiranje žensk na trgu dela v Srbiji, ki ga lahko brezplačno naročite na naslov skcdanilokis@dkis.si

Spletni portal www.radnezene.org bo deloval tudi po končanem projektu, zato vas vabimo, da nam se pridružite v oblikovanju portala in nadaljevanju informiranja in ozaveščanja žensk in širše javnosti proti diskriminaciji na delu in spolni neenakosti.

rtemagicc_razvojno_sodelovanje_logo_01-jpgMnenje in vsebina projekta ne predstavljata uradnega stališča Vlade Republike Slovenije.